Адукацыйныя паслугі

Вучэбная праграма з'яўляецца комплекснай, і яе змест выкладзены з улікам асноўных напрамкаў развіцця выхаванца: фізічнае, сацыяльна-маральнае і асобаснае, пазнавальнае, маўленчае, эстэтычнае, якія рэалізуюцца з дапамогай зместу адукацыйных абласцей: «Фізічная культура», «Дзіця і грамадства», «элементарныя матэматычныя ўяўленні», «Дзіця і прырода», «Развіццё маўлення і культура маўленчых зносін», «Развіццё маўлення і культура маўленчых зносінаў», «Падрыхтоўка да навучання грамаце», «Выяўленчае мастацтва», «Музычнае мастацтва», «Мастацкая літаратура».

Напрамак "Фізічнае развіццё" ўключае ўтрыманне, якое забяспечвае гарманічнае фізічнае развіццё дзяцей і прадугледжвае фарміраванне культуры здароўя (першасных каштоўнасных уяўленняў пра здароўе, здаровым ладзе жыцця чалавека), фізічнай культуры дзіцяці (фарміраванне рухальных уменняў і навыкаў, развіццё фізічных і асобасных якасцяў, выхаванне патрэбнасці ў фізічным удасканаленні).

Напрамак "сацыяльна-маральнае і асобаснае развіццё" прадугледжвае  фарміраванне ў дзіцяці імкнення да самапазнання, пазітыўнага стаўлення да сябе, дарослым і аднагодкам, першапачатковых уяўленняў аб асабістай гігіене і культуры харчавання, асновах бяспечнай жыццядзейнасці, міры і родным краі, адносіны да іх, выхаванне маральнасці, патрыятычных пачуццяў, працавітасці, далучэнне да агульначалавечых каштоўнасцей, нацыянальных культурных традыцый, датычнасці да сучасных падзей.

Напрамак "Пазнавальнае развіццё" прадугледжвае забеспячэнне развіцця псіхічных пазнавальных працэсаў і здольнасцяў, авалоданне спосабамі і сродкамі дзейнасці; засваенне элементарных матэматычных уяўленняў і звязаных з імі лагічных аперацый; фарміраванне, пашырэнне і ўзбагачэнне уяўленняў аб навакольным свеце, уменне ўсталёўваць заканамернасці у навакольным прыродным і рукатворным свеце; выхаванне дзейснага, беражлівых і адказных адносін да яго, такіх якасцей асобы, як самастойнасць, мэтанакіраванасць, ініцыятыўнасць і інш.

Напрамак "Маўленчае развіццё" забяспечвае авалоданне нормамі і правіламі роднай мовы, развіццё камунікатыўных здольнасцяў, элементарнае ўсведамленне моўнай рэчаіснасці, падрыхтоўку да навучання грамаце. Пры гэтым камунікатыўная функцыя разглядаецца як асноўная ў маўленчай дзейнасці выхаванцаў, а дыялог – як універсальная форма маўленчых зносін.

Напрамак "Эстэтычнае развіццё" прадугледжвае выхаванне асноў агульнай мастацкай культуры, развіццё эстэтычнага стаўлення да свету, мастацкіх здольнасцяў і эстэтычных пачуццяў, дзіцячай творчасці сродкамі фальклору і мастацкай літаратуры, выяўленчага мастацтва (архітэктура, дызайн, скульптура, жывапіс, графіка, Дэкаратыўна-прыкладное мастацтва), музычнага мастацтва, харэаграфіі, тэатра.

У змесце вучэбнай праграмы закладзены выхоўвае, які развівае, навучальны, творчы патэнцыял, які забяспечвае выхаванцам сацыяльную паспяховасць, развіццё агульных і спецыяльных здольнасцяў да розных відах дзейнасці і творчасці, гатоўнасць да паспяховага пераходу на наступны ўзровень адукацыі. Рэалізацыя зместу вучэбнай праграмы ажыццяўляецца ў спецыяльна арганізаванай і нерэгламентыраванай дзейнасці выхаванцаў. Асноўнымі формамі арганізацыі адукацыйнага працэсу з'яўляюцца гульня, занятак. Гульнявыя сітуацыі і прыёмы ўключаюцца ва ўсе віды дзіцячай дзейнасці і зносін дарослага з выхаванцамі. Акрамя асноўных формаў арганізацыі адукацыйнага працэсу, могуць выкарыстоўвацца іншыя: экскурсія, назіранне, дзяжурства, адукацыйная сітуацыя і інш.

У летні перыяд арганізавана работа адаптацыйнай пляцоўкі ва ўмовах кароткачасовага знаходжання дзяцей.

Асноўнай мэтай арганізацыі адаптацыйнай пляцоўкі ва ўмовах кароткачасовага знаходжання дзяцей з'яўляецца фарміраванне ў дзяцей псіхалагічнай гатоўнасці да паступлення ва ўстанову дашкольнай адукацыі.

Задачы:

•  плыўны пераход ад выхавання ва ўмовах сям'і да выхавання дзяцей у дашкольнай установе;
  • рознабаковае развіццё дзяцей, іх ранняя сацыялізацыя, якая дазваляе забяспечыць паспяховую адаптацыю дзіцяці да ўмоў дашкольнай установы;
  • аказанне садзейнічання сям'і ў фізічным, псіхічным і асобасным развіцці дзіцяці ранняга ўзросту;
  • павышэнне бацькоўскай кампетэнтнасці.